نامه انتقادی وزیر صمت به رئیس جمهور درباره بخشنامه بانک مرکزی 

 

 

13990711000074 Test PhotoN

 

نامه انتقادی وزیر صمت به رئیس جمهور درباره بخشنامه بانک مرکزی 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه به رئیس‌جمهور با انتقاد از بخشنامه اخیر بانک مرکزی، این بخشنامه را در تضاد با ابلاغیه معاونت اقتصادی ریاست‌ جمهوری و بی‌توجه به دغدغه فعالان اقتصادی دانسته است.

رزم‌حسینی در این نامه از حسن روحانی درخواست کرده است دستور بازنگری این بخشنامه و همچنین الزام هماهنگی برای صدور و ابلاغ کلیه مقررات، آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های حوزه تجارت خارجی با وزارت صنعت را صادر کند.

علیرضا رزم‌حسینی، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری نوشته است: «پیرو تصمیمات جلسه 177 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که در تاریخ ششم‌آبان ماه 1399 توسط معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری ابلاغ شد، مقدمات مرتفع نمودن بخش اعظم مشکلات فراروی جامعه فعالان تجارت خارجی کشور (صادرکنندگان و واردکنندگان) در حوزه ایفای تعهدات ارزی با هدف تأمین ارز مورد نیاز واردات کالای اساسی، ضروری، مواد اولیه و تجهیزات تولید را فراهم کرده است. ضمن آنکه استقبال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون و اتاق اصناف ایران به عنوان نمایندگان بخش خصوصی بیانگر عزم جدی در جهت تحقق اهداف از پیش تعیین شده با هدف توسعه کمی و کیفی صادرات غیرنفتی و مدیریت هدفمند وارد می‌باشد.»

رزم‌حسینی در این نامه به بخشنامه اخیرا بانک مرکزی اشاره کرده که در بیست و هشتم آبان ماه منتشر شد و مهلت ارائه ستاد حمل حواله‌های ارزی از تاریخ صدور تا زمان صدور اعلامیه تأمین ارز را به مدت دو ماه تعیین کرد. به عقیده او این مسئله با بخشنامه قبلی بانک مرکزی که با توجه به شیوع ویروس کرونا این زمان را حداکثر 8 ماه تعیین کرده بود، در تضاد است.

در بخشی از نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به روحانی آمده است: «براساس این بخشنامه مهلت ارائه پروانه گمرکی ورود و ترخیص قطعی کالا حداکثر 45 روز تعیین شده است. این موضوع با توجه به مشکلات مربوط به نقل و انتقال ارز به دلیل مسئله تحریم محدودیت‌هایی برای واردات کالاهای اساسی، ضروری، مواد اولیه و تجهیزات تولید مورد نیاز واحدهای تولیدی-صادراتی ایجاد و در نتیجه تولید، اشتغال و نهایتاً صادرات غیرنفتی و ارزآوری ناشی از آن را تحت الشعاع قرار خواهد داد.»

همچنین در بخش دیگری از این نامه به ناخرسندی و نگرانی بخش خصوصی اشاره شده و عنوان شده که این مساله با راهکارهای در نظر گرفته شده در مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی درخصوص  تسریع و تسهیل تأمین ارز حاصل از صادرات جهت واردات براساس اولویت بندی کالایی انجام شده از سوی این وزارتخانه همخوانی ندارد.

در پایان نامه رزم حسینی آمده است: در صورت تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان مسئول تجارت خارجی کشور، دستور فرمایید ضمن بازنگری در بخشنامه موصوف، صدور و ابلاغ کلیه مقررات، آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها در حوزه تجارت خارجی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد؛ در این صورت هم نظرات کارشناسی کلیه مجموعه‌ها و دغدغه فعالان اقتصادی بخش خصوصی مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

منبع : خبرگزاری فارس

جلسه هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران برگزار شد

بیست و هشتمین جلسه هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران در روز شنبه مورخ 1399/9/22 به صورت حضوری و در محل اتحادیه با حضور اکثریت اعضا و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار گردید .

 

در این جلسه در خصوص پیش نویس استاندارد پسته خندان ، آخرین دستورالعمل و بخشنامه ارزی بانک مرکزی و برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و اساسنامه اتحادیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

در نشست کمیته ارزی اتاق ایران تأکید شد سازوکارهای محدودکننده در فرآیند بازگشت ارز صادراتی، لغو شود


در نشست کمیته ارزی اتاق ایران تأکید شد

سازوکارهای محدودکننده در فرآیند بازگشت ارز صادراتی، لغو شود

 

Img20200705162840532(3).jpg

Img20200705162840517(2).jpgImg20200705162840532(1).jpg

 

 

لغو سازوکارهای محدودکننده در فرآیند بازگشت ارز صادراتی به کشور، اعتماد به صادرکنندگان، استفاده از سیاست‌های تشویقی به جای تنبیه صادرکنندگان، تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی و به دنبال آن مدیریت بهتر بازار ارز کشور، مهم‌ترین موضوعاتی بودند که در تازه‌ترین نشست کمیته ارزی اتاق ایران مطرح شد.

 

نحوه بازگشت ارز صادراتی و انتخاب روش‌هایی که جنبه تشویقی برای صادرکنندگان داشته باشد، لغو محدودیت‌هایی که امروز موجب شده گروه‌های غیرحرفه‌ای و بی‌نام و نشان به عرصه صادرات ورود و از فرصت ایجاد شده به نفع خود استفاده کنند، تمدید مهلت بازگشت ارز صادراتی به دلیل شیوع بیماری کرونا و کاهش سطح مبادلات تجاری در دنیا و در نهایت اعتماد به بخش خصوصی، مسائلی است که در نشست کمیته ارزی اتاق ایران به بحث گذاشته شد.

اعضای این کمیته که پس از راه‌اندازی سامانه نیما و دیگر سیاست‌گذاری‌های دولت و بانک مرکزی در مورد ارز، دیدگاه‌های بخش خصوصی را طی نامه‌های مختلفی برای رئیس‌جمهور و دیگر مسئولان کشور فرستادند، بارها تأکید کردند که برای بهبود اوضاع اقتصادی باید از فرصت به وجود آمده به نفع صادرات استفاده کرد.

محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران و رئیس کمیته ارزی در این رابطه گفت: هدف ما تسهیل فرآیندهایی است که امروز به مدد سیاست‌گذاری‌های نادرست، بسیار پیچیده و سخت شده‌اند. طبق تجربه‌های جهانی برای تحقق توسعه باید اجازه داد، صادرات در سطح وسیع و به سهولت انجام شود. مانع‌تراشی و رها کردن صادرکنندگان در مسیری سنگلاخ نمی‌تواند کشور را در دوران تحریم روبه‌جلو هدایت کند.

به باور او آنچه امروز بیش از هر چیز اهمیت دارد توجه به رشد درآمدهای ارزی با عنایت به کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور است. بنابراین راهی جز رشد صادرات غیرنفتی و مقررات زدایی نداریم. امروز صادرکنندگان علی‌رغم همه مشکلات و محدودیت‌های ناشی از تحریم، صادرات را متوقف نکردند اما سیاست‌های داخلی موجب شده، روند صادرات کند شود.

انصاری با اشاره به این نکته که لیست منتشر شده درباره اسامی افرادی که ارز صادراتی را به کشور برنگردانده‌اند از نظر منطق ریاضی نادرست است، گفت: دولت به این سئوال پاسخ دهد. مگر تعداد صادرکنندگان بخش خصوصی در سال چقدر است؟ قبل از سیاست‌های اخیر بانک مرکزی، حدود 8 هزار نفر صادرکننده بخش خصوصی داشتیم که در مجموع 10 میلیارد دلار صادرات داشتند. چه طور می‌شود که امروز اعلام می‌کنید 27.5 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور برنگشته و تمام این موضوع را به سمت بخش خصوصی واقعی سوق می‌دهید؟

رئیس کمیته ارزی اتاق ایران از سوی دیگر به این نکته اشاره کرد صادرکننده‌ای که به تولید وصل است اگر ارز صادراتی را به کشور برنگرداند امکان ادامه بقای اقتصادی ندارد. چگونه می‌توان ادعا کرد این صادرکننده ارز خود را برنگردانده اما همچنان در این عرصه فعال است. ارز باید برگردد تا او بتواند هزینه‌های تولید، حقوق کارمندان، مالیات و سایر مسائل را بپردازد. مگر یک صادرکننده چه قدر سرمایه در گردش دارد که بدون بازگشت ارز از پس تأمین این هزینه‌ها برآید.

وی یادآور شد: ترکیه، مالزی، کره جنوبی و بسیاری کشورهای دیگر با فرمول حمایت از صادرات، توسعه پیدا کردند. ایران نیز برای توسعه‌یافتگی باید از این فرمول استفاده کند. نمی‌شود بی‌توجه به تجربه‌های جهانی مدام چرخ را از اول بسازیم.

دولت در مورد ارز دیوار کوتاه‌تر از دیوار بخش خصوصی پیدا نکرد

کیوان کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران نیز در این نشست کمیته ارزی که به منظور جمع‌بندی دیدگاه‌های صادرکنندگان در مورد نحوه بازگشت ارز و انتقال آن به دولت و بانک مرکزی در نشست شورای گفت‌وگو برگزار شده بود، تأکید کرد: مجموعه افرادی که درگیر برگرداندن ارز صادراتی هستند به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ اول گروهی که بالای 70 درصد ارز را برگردانده‌اند و مشکل خاصی ندارند. گروه دیگر تا امروز مبلغی را برنگردانده‌اند که تکلیف آنها نیز مشخص است. در این بین افرادی هستند که بخشی را برگردانده‌اند اما همچنان رفع تعهدشان کامل نشده است. امروز باید برای این گروه فکری کرد.

به اعتقاد وی دولت با افزایش بی‌سابقه قیمت ارز مواجه شده و متأسفانه دیواری کوتاه‌تر از بخش خصوصی واقعی پیدا نکرده و سعی دارد در جامعه این نگاه را جا بیندازد که دلیل گران شدن ارز، برنگرداندن ارزهای صادراتی به کشور توسط بخش خصوصی است.

کاشفی در ادامه خاطرنشان کرد: رویکرد اتاق ایران با بانک مرکزی در مورد لزوم بازگشت ارز هماهنگ است اما درباره شیوه بازگشت ارز نظرات متفاوتی داریم.

صادرکنندگان واقعی می‌توانند صادرات را به 80 میلیارد دلار برسانند

در ادامه جلسه صادرکنندگان حوزه‌های مختلف از جمله خشکبار، دارو، فرش، محصولات کشاورزی، کالاهای الکترونیک، خدمات فنی مهندسی و غیره، نقطه نظرات خود را در مورد نحوه بازگشت ارز صادراتی مطرح کردند. در این بین حذف سامانه نیما و انتقال کار به صرافی‌ها، حمایت همه جانبه از صادرکنندگان واقعی، تمدید مهلت داده شده به صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی که در حال حاضر 31 تیرماه است، ارزش دادن به ارزهای صادراتی و مواردی از این دست، تأکید شد.

به اعتقاد صادرکنندگان این سومین مرتبه است که پیمان سپاری ارزی در کشور اجرا می‌شود و با وجود شکست این طرح در دو مرتبه قبل، مجدد این مسئله را تجربه کردیم و علی‌رغم تأکیدات اتاق ایران مبنی بر شکست دوباره آن، در نهایت عملیاتی شد و شکست خورد.

فعالان صادراتی از اینکه در دوران تحریم‌های حداکثری به جای تمرکز بر بازار و بازارسازی مجبورند توان خود را در باز کردن گره‌های موجود در اقتصاد داخلی معطوف کنند، گله‌مندند و باور دارند اگر دولت حمایت لازم را از آن‌ها می‌کرد با وجود تحریم‌ها می‌توانستند صادرات کشور را از 43 میلیارد دلار به 80 میلیارد دلار ارتقا دهند.

 

منبع : اتاق بازرگانی ایران

مراسم تجلیل از آقای حاج سید محمدعلی طباطبایی

مراسم تجلیل از آقای حاج سید محمدعلی طباطبایی

 

به پاس بیش از 50 سال خدمت صادقانه در اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران

 

قبل از شروع رسمی جلسه مجمع عمومی اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران مورخ 14/11/98 مراسمی کوتاه ولی بسیار صمیمی و خوش آیند به منظور تجلیل از خدمات شایان جناب آقای حاج سید محمدعلی طباطبایی برگزار گردید در ابتدا و در غیاب ریاست اتحادیه جناب آقای شمس فرد، جناب آقای محمدطاهر محمدی نایب رئیس اتحادیه سخنان کوتاهی از گذشته بیش از 60 سال هم نشینی با ایشان یاد کردند و گفتند در این مدت بسیار از ایشان آموختم، سپس جنابان آقایان محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، جمشید نفر رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران،سيد رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران،محمد علی رضایی رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی ایران فرشچیان رئیس کمیسیون پسته اتحادیه، بخشی به نمایندگی از جناب آقای علیخانی معاونت امور استان ها و تشکل ها اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، غلامرضا ملکی مدیر تشکل ها و مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، صدرالدین نیاورانی نایب رئیس انجمن ارگانیک ایران، طاوسیان، اسدی و سعیدیان از اعضای اتحادیه هرکدام چند دقیقه درباره حاج آقا طباطبایی صحبت کردند و به تجلیل از ایشان پرداختند.

 

مراسم با اهدا لوح سپاس از طرف روسای محترم اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی تهران، اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی ایران و اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران به پایان رسید .

 

 

IMG 01IMG 02IMG 03IMG 04

IMG 05IMG 06IMG 07IMG 08

IMG 09IMG 10IMG 11

IMG 12IMG 13IMG 14